    1120-8M-25 INDUSTRIAL Synchronous Timing belt. 25MM Wide.
    Item# 11208m25
    Availability: Usually ships the same business day
    About this Item:
    1120-8M-25 BANDO INDUSTRIAL GRADE Timing Belt. SPEC: 8Mm Pitch X 1120mm Length OC X 25mm Width. 140 Teeth. Replacement “HTD/H” Series industry standard Synchronous Belt. Popular replacement belt for fitness equipment and power tools such as CNC Machines, woodworking tools & lathes, pumps, and robotic equipment.
    Replaces OEM Drive Belt:
  • Synchronous Belt 1120-8M-25 - (Metric Standard).
  • BANDO (Contitech) 1120-8M x 25mm W Synchronous belt.