    142XL037 Timing Belt. Neoprene-Kevlar Construction.
    142XL037 Kevlar Timing Belt.
    142XL037 Kevlar Timing Belt.
    Item# 142xl037
    Availability: Usually ships the same business day
    About this Item:
    142XL037 Kevlar Timing Belt.
    142XL037 Belt. PREMIUM ARAMID/KEVLAR TIMING BELT. 14.2” Length (361mm). 71 teeth. 3/8” (.375 inch) wide. 1/5” (.200”) Tooth Pitch. Replacement “XL Series” Timing Belt. Popular replacement belt for power tools such as belt sanders, water pumps, and robotic equipment.
    CLEARANCE PRICED WHILE SUPPLIES LAST. LIMITED AVAILABILITY.
    Replaces OEM Belt:
  • Gear belt for Harbor Freight Belt Sander - Model 38123.
  • Drive belt for Central Machinery Model 38123 - Adjustable Belt Sander.
  • Pump Motor Belt 142XL, 3/8” Wide.
  • Harbor Freight/Central Machinery Tools #38123 Replacement Timing belt. Part/Belt# 43 in owner's manual.
  • Sears/Craftsman Part Number: 814002-3.
  • Belt for Task Force 4" belt and 6" Disk Sander Combo. ITEM # 90183.