    T10-850-25 Metric Timing belt. 25MM Wide. NEOPRENE.
    T10-850-25 Metric Timing belt. 25T10/850
    Item# t1085025belt
    Availability: Usually ships the next business day
    About this Item:
    T10-850-25 (25T10/850) Metric Timing Belt. NEOPRENE (Black Rubber). 10mm Pitch X 850mm Length OC X 25mm Width. 85 Teeth. OEM replacement industry standard Metric Belt. Popular replacement belt for electronic equipment and power tools, woodworking sanders & lathes, pump motors, and robotic equipment.
    Replaces OEM Drive Belt:
  • Metric Belt 25T10/850 - (Metric Standard).
  • BANDO (Contitech) T10-850-25 (25mm W) Metric belt.
  • GATES T10-850-25 Metric Belt.
  • Speed Control, Ametric, Bestorq, Imported T10-850-25 Metric Belt.
  • T1085025 Timing belt ZRM 85T - 25 mm.